Artykuły

Cyfryzacja polskich szpitali i placówek medycznych staje się już wymogiem polskiego prawa. Obok elektronicznych zwolnień lekarskich, e-recept czy generalnie elektronizacji usług medycznych nie można zapominać o standardach, które już od dawna funkcjonują na świecie i skutecznie usprawniają, a niekiedy rewolucjonizują pracę lekarzy, pielęgniarek czy pracowników medycznych np. radiologów. Dyrektorzy nowoczesnych placówek medycznych powinni zwracać szczególną uwagę na to czy wdrożenia przełożą się na wymierne korzyści.

Standard DICOM, który obowiązuje w tomografii komputerowej

Osoby pracujące z danymi medycznymi często spotykają się z plikami typu ,,DICOM” – czyli Digital Imaging and Communications in Medicine (Obrazowanie Cyfrowe i Komunikacja w Medycynie). DICOM to opracowany specjalnie z myślą o rozwijających się technologiach stosowanych w medycynie standard umożliwiający wymianę danych cyfrowych pomiędzy różnymi urządzeniami i systemami informatycznymi. Znajduje on zastosowanie przede wszystkim w wymianie i analizie wyników badań wykonywanych metodami: CT, MR, RTG, EMG, XA, USG. Dzięki standardowi możliwe jest porównanie badania z tomografu jednego producenta z badania wykonanego na tomografie innego producenta. Do najważniejszych cech DICOM-u należy interoperacyjność, zapisana w dicom-ie paleta barw szarości od 12 do 16 bitów odcieni szarości oraz rozdzielczość, która dla badań mammograficznych może nawet wynosić 5MP na plik.

Przetwarzanie danych o tak dużej objętości wymaga użycia zaawansowanego oprogramowania, przy użyciu którego można tego typu pliki otwierać. DICOM został zaprojektowany w taki sposób, by móc współpracować zarówno w ramach sieciowej wymiany informacji, jak i z nośnikami off-line, takimi jak dyski CD czy DVD.

Coraz większa objętość badań i poziom szczegółów znajdujący się na obrazie już od dawna nie pozwala na inną interpretację jak tylko za pomocą komputera. Coraz częściej wykorzystywane są systemy VNA (Vendor Neutral Archive). Umożliwiają one porównanie nie tylko samych obrazów DICOM ale wyników z badań EKG, Spirometrów, gdzie lekarz ma kompletny podgląd wszystkich danych o pacjencie.

Dlaczego i komu DICOM usprawnia pracę?

  • DICOM dociera na sale operacyjne i pozwala używać monitorów diagnostycznych z rekonstrukcjami 3D na salach operacyjnych.
  • DICOM dociera na holo lensy i pozwala oglądać chirurgom realny obraz z rekonstrukcją 3D.
  • DICOM dociera do kardiologów pozwalając lepiej policzyć wytrzymałość naczyń przed operacją i ocenić jaką metodą leczyć pacjenta.
  • DICOM dociera do neurologów pozwalając oceniać ilość zwapnień w mózgu lub zmian w rdzeniu i ich bezpośredni wpływ na mózg.

Jakim narzędziem otwierać pliki DICOM?

Firma Pixel Technology opracowała przeglądarkę która doskonale radzi sobie z otwieraniem badań zapisanych w standardzie DICOM i archiwizowanych w systemie PACS (Picture Archiving and Communication Systems) na specjalnym serwerze.

EXHIBEON to produkt rozwijany od czerwca 2005 roku. Uniwersalna przeglądarka obrazów medycznych jest niezastąpionym narzędziem dla lekarzy korzystających z cyfrowej radiologii. EXHIBEON to program wyprodukowany w Polsce, ze wsparciem i dokumentacją w języku polskim. Dzięki nowoczesnej technologii i naszemu doświadczeniu EXHIBEON działa stabilnie i szybko. Pracuje pod kontrolą systemów operacyjnych Linux i Microsoft Windows. Przeglądarka obrazów medycznych EXHIBEON jest zarejestrowanym produktem medycznym.

Jak działa EXHIBEON?

EXHIBEON działa jako klient i serwer DICOM – jest w stanie jednocześnie współpracować z wieloma archiwami obrazów –  wspomnianymi wyżej serwerami PACS.

EXHIBEON może zostać podłączony do serwera PACS (archiwum z badaniami)  skąd pobiera wybrane obrazy z badaniami radiologicznymi. Komputery w pracowni opisowej odtwarzają pobrane obrazy na monitorach diagnostycznych. Istnieją dwie metody konfigurowania komputerów pod stacje z przeglądarką EXHIBEON:

  1. Posiadanie lokalnego komputera o dość mocnych parametrach technicznych (zalecane minimum 8 GB RAM)
  2. Posiadanie lokalnego serwera do wykonywania cięższych obliczeń co pozwala przesłać już tylko obraz na monitory diagnostyczne.

EXHIBEON pozwala efektywnie pracować na zestawach składających się z wielu tysięcy zdjęć!

Standard DICOM i EXHIBEON, to… idealne połączenie

Wśród najbardziej istotnych informacji gromadzonych przez Digital Imaging and Communications in Medicine

należałoby wymienić dane pacjenta, badania, którym go poddawano oraz serie danych, będące wynikami wspomnianych badań (należą do nich zarówno obrazy, jak i dane nieprzetworzone, notatki, krzywe i tablice kolorów). Hierarchiczna struktura tego drzewa informacyjnego ułatwia interpretację danych i umożliwia ich modyfikację, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Digital Imaging and Communications in Medicine ma wiele zalet. Najważniejsze korzyści wynikające z jego stosowania to między innymi możliwość otrzymywania zdjęć w bardzo krótkim czasie i ich edytowania. Łatwość zarządzania zgromadzonymi danymi oraz – co chyba najważniejsze – możliwość elektronicznej wymiany danych pomiędzy różnymi placówkami lub gabinetami funkcjonującymi na obszarze danej przychodni, szpitala bądź kliniki.

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o produkcie EXHIBEON?

Jeśli chcesz doczytać więcej na temat przeglądarki EXHIBEON możesz zrobić to tutaj:

Obejrzyj video jak działa EXHIBEON

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem produktu skontaktuj się z nami: