Przeglądarka DICOM - Oprogramowanie medyczne dla przychodni radiologicznej - AlleRad Exhibeon

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lekarzy, oddaliśmy do Państwa dyspozycji narzędzie,które można skonfigurować wedle potrzeb jego użytkownika oraz podłączyć się nim do systemu Dystrybucji Obrazu w dowolnym miejscu, czy to w szpitalu, czy w domu (wymagana zgoda administratorów szpitalnej sieci informatycznej i dyrekcji).

Przeglądarka DICOM – AlleRad Exhibeon – Informacje Ogólne

Dzisiejsza radiologia pozwala na przetwarzanie i wyświetlanie badań pacjenta w formie cyfrowej. Rozwój radiologii doprowadził do wprowadzenia standardu DICOM, obecnie wersja 3.0 jest wiodącą wersją tego standardu. Standard DICOM pozwala na komunikację i wymianę obrazów cyfrowych pomiędzy urządzeniami medycznymi, stacjami diagnostycznymi oraz serwerami magazynującymi dane różnych producentów.

Serwer Dystrybucji Obrazów oparty o standard DICOM to rozwiązanie skierowane do Szpitali umożliwiające udostępnienie obrazów wraz z opisami na oddziałach szpitalnych. Badania wykonane w ramach pracowni Zakładu Diagnostyki Obrazowej (ZDO) kierowane są do oddziałów zlecających badania, gdzie za pomocą dostarczonej przeglądarki personel może obejrzeć badanie oraz jego opis.

Klient pozwala na wyświetlanie obrazów w jakości diagnostycznej dla lekarzy radiologów jak i referencyjnej dla lekarzy klinicystów. Obrazy te są generowane na serwerach Dystrybucji Obrazów, do których podłączony jest klient, z kolei serwery DO umożliwiają oglądanie badań z listy podpiętych serwerów PACS. Architektura systemu Dystrybucji Obrazów została zaprojektowana tak, aby maksymalnie wykorzystać zasoby sprzętowe i skrócić czas oczekiwania na efekt użycia narzędzia, dlatego obliczenia wykonywane są na dedykowanym serwerze, który w minimalnej konfiguracji jest znacznie silniejszy niż podstawowa stacja robocza znajdująca się na oddziale. Takie rozwiązanie pozwala na wykonywanie zaawansowanych rekonstrukcji 3D: MPR, VOL, MIP, minIP, itp w o wiele krótszym czasie niż miałoby to miejsce na stacji roboczej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lekarzy, oddaliśmy do Państwa dyspozycji narzędzie, które można skonfigurować wedle potrzeb jego użytkownika oraz podłączyć się nim do systemu Dystrybucji Obrazu w dowolnym miejscu, czy to w szpitalu, czy w domu (wymagana zgoda administratorów szpitalnej sieci informatycznej i dyrekcji).

Dla kogo jest przeznaczona aplikacja

Oddajemy w Państwa ręce aplikację służącą do oglądania i diagnostyki medycznej badań medycznych (CT, MR, RTG, Mammograficznych, itd). Exhibeon jest rozwiązaniem kierowanym do lekarzy, techników i służy do wyszukiwania, przeglądania oraz analizy zdjęć cyfrowych w standardzie DICOM. Współpracuje z urządzeniami medycznymi wspierającymi protokoły komunikacyjne DICOM 3.0. w zależności od konfiguracji, aplikacja może działać w dwóch trybach: diagnostycznym lub klinicznym. Klient diagnostyczny jest przeznaczony dla lekarzy radiologów do oglądania badań na stacji opisowej, do której podłączone są odpowiednie monitory diagnostyczne. Klient kliniczny jest przeznaczony dla lekarzy oddziałowych, aby mogli przejrzeć badanie na stacji referencyjnej np. znajdującej się na oddziale.

Architektura systemu dystrybucji obrazu pozwala na łatwe i zdecydowanie szybsze opisywanie badań teleradiologicznych. Ponieważ aplikacja może być udostępniona lekarzom bezpośrednio z serwerów szpitalnych, nie ma potrzeby przesyłania dużej ilości plików DICOM na stacje opisowe znajdujące się poza szpitalem. Dzięki temu lekarz może opisać badanie zaraz po tym jak zostanie przesłane z urządzenia na serwer PACS.

Wymagania

Uwaga: W wymaganiach zostały pominięte kwestie monitorów diagnostycznych, które wymagane są do wyświetlania obrazu pozwalającego na przeprowadzenie diagnostyki. Monitory takie nie są wymagane w przypadku obrazów referencyjnych.

Komputer typu PC:

Zalecana konfiguracja:

  • Procesor : minimum: Core i3 generacja >= 9, zalecane: Core i5, i7 generacja >=9
  • Pamięć RAM : minimum: 16 GB, zalecane: 32 GB
  • Dysk Twardy : min: 256 GB SSD, zalecane: 512 GB SSD i więcej
  • Rozdzielczość ekranu : minimum: Full HD (1920×1080)
  • Karta graficzna: Wymagana do renderingu 3D: Dowolna karta klasy Nvidia RTX 20xx/30xx wspierająca OPENGL
    UWAGA! 3D nie działa na zintegrowanej karcie graficznej
  • Paleta barw : 64 bity kolorów

Aby móc w pełni korzystać z niektórych funkcji aplikacji dostępnych w trybie diagnostycznym, konieczne jest posiadanie karty graficznej wspierającej   OpenGL posiadającej min. 2 GB pamięci operacyjnej oraz specjalistycznych monitorów (DICOM).

Aplikacja do prawidłowego działania potrzebuje środowiska JAVA 8 (JRE ze zintegrowanym Java FX) (zalecana najnowsza dostępna wersja 8) oraz zestawu bibliotek graficznych (dostarczanych razem z aplikacją).

W środowisku szpitalnym (z dedykowanym serwerem DO) aplikacja nie wymaga instalacji. Do jej uruchomienia wystarczy link/skrót np. na pulpicie (zdefiniowany skrót pojawia się automatycznie po pierwszym uruchomieniu aplikacji na stacji użytkownika). W przypadku dystrybucji „standalone” (bez dedykowanego serwera) użytkownikowi dostarczany jest komplet niezbędnych komponentów (w tym biblioteki) w postaci pojedynczego instalatora.

Program nie musi być uruchamiany na koncie administratora, innymi słowy nie wymaga uprawnień administracyjnych. Wyjątkiem może być wymóg konfiguracji firewalla do poprawnej komunikacji z serwerem dystrybucji (lub serwerem PACS z poziomu serwera DO). Aplikacja kliencka do komunikacji z serwerami dystrybucji wykorzystuje port 80 lub 443 TCP (HTTP lub HTTPS w zależności od konfiguracji).

Badania obsługiwane przez aplikację

Klasyka

Exhibeon potrafi wyświetlać wszystkie obrazy radiologii klasycznej, czy to cyfrowej czy ucyfrowionej. Obsługuje wszystkie podstawowe modalności.

Tomografia i rezonans

Dla badań przestrzennych Exhibeon potrafi o wiele więcej niż tylko wyświetlenie obrazów skanów. Dzięki funkcjom rekonstrukcji możliwe jest wykonanie dowolnego MPR, CPR, czy wyświetlenie obiektu 3D. Zaawansowane narzędzia segmentacyjne pomagają w diagnostyce znacznie przyspieszając jej proces. Dostępne są również narzędzia do analizy dynamiki.

Mammografia

Exhibeon posiada również dedykowany moduł do obsługi Mammografii wspierając protokoły R-CC, L-CC, R-MLO iL-MLO. Przenosi również zbiór informacji z mammografu i prezentuje go radiologowi. Możliwe jest łatwe ładowane porównawczych badań mammograficznych w układach zdefiniowanych do mammografii.

Angiografia

Dzięki funkcjom DSA czy Cine Exhibeon może służyć pomocą również w przypadku badań hemodynamicznych.

USG

Exhibeon potrafi wyświetlać obrazy zapisane na aparatach USG. Posiada również dedykowane im pomiary.

EKG

Exhibeon potrafi wyświetlać cyfrowe wykresy z badania EKG.

Raporty

Exhibeon umożliwia wyświetlać wszelkie raporty, w tym również dokumenty PDF zapisane do DICOM.

Audio / Video

Wbudowany w Exhibeona odtwarzacz pozwala na odsłuchanie audio (np. nagrany opis badania) czy wyświetlenie filmu zapisanych w plikach DICOM.

Ważne informacje

Oprogramowanie Exhibeon 3 jest certyfikowanym wyrobem medycznym zgodnym z wymogami dyrektywy 93/42/EWG. Podczas tworzenia aplikacji wykorzystywane były standardy DICOM oraz metodyka tworzenia projektu PN – EN ISO 13485:2012 (wdrożona w ramach Pixel Technology). Oprogramowanie powstaje też w zgodzie ze standardem PN – EN ISO 9001:2015. Zadbaliśmy również o zgodność z wymogami prawa polskiego, w szczególności z Dziennikiem Ustaw 2005 nr 194 poz. 1625.

Firma Pixel Technology nie odpowiada za niewłaściwe użytkowanie oprogramowania Exhibeon 3, odpowiedzialność  firmy Pixel Technology ogranicza się do zgodności funkcjonowania oprogramowania z instrukcją użytkownika.

Pixel Technology dostarczając oprogramowanie Exhibeon 3 dostarcza wszelkie niezbędne licencje pozwalające na użytkowanie programu. Korzystanie z programu w placówkach, które nie podpisały z firmą Pixel Technology odpowiedniej umowy, narusza prawa autorskie producenta.

Chcesz uzyskać więcej informacji?