Artykuły

PRZEGLĄDARKI MEDYCZNE PLIKÓW DICOM. CZY TO JUŻ REWOLUCJA W MEDYCYNIE?

Klasyczne klisze w radiologii to już przeszłość. Dziś lekarze oglądają wyniki badań w postaci cyfrowej. Aby je odczytać, wcale nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy zwykły komputer, o ile zainstalowana zostanie na nim przeglądarka DICOM.

Tradycyjne klisze przez dekady były podstawowym narzędziem pracy dla lekarzy radiologów czy techników. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom, takie rozwiązania odeszły już do przeszłości. Dziś wystarczy zwykły komputer, działający na systemie Linux, Windows lub Mac OS oraz program DICOM Viewer, by uczestniczyć w prawdziwej rewolucji w badaniach radiologicznych. Odczytywanie wyników w ten sposób to olbrzymie ułatwienie – i dla lekarza, i dla pacjenta. Jednak nie tylko wygoda przemawia za wykorzystaniem nowoczesnych technologii w radiologii.

NAWIGACJA, FILTRY I ŁATWE WYSZUKIWANIE BADAŃ

Poza wszystkimi ułatwieniami, DICOM Viewer ma wiele funkcji, które pozwolą lekarzowi czy technikowi lepiej wykonywać swoją pracę. Przede wszystkim, na komputerze można łatwo przybliżać interesujący lekarza element obrazu oraz obracać go pod dowolnym kątem. Nie jest problemem zrobienie odbicia lustrzanego, negatywu, wyostrzenia, rozmycie obrazu czy bardzo szczegółowe pomiary. Oczywiście przeglądarka DICOM jest pomocna nie tylko w przypadku jednego odczytu – równie efektywnie będzie pracować na zestawach składających się z wielu tysięcy zdjęć.

JAKIE BADANIA MOŻE OTWORZYĆ NASZ DICOM VIEWER?

Przeglądarka Exhibeon pomoże lekarzowi wyświetlić wiele formatów różnych badań DICOM – między innymi CT, MR, RTG czy przy mammografii. Przeglądarka daje jednak możliwość przeprowadzenia innych, również specjalistycznych czynności. Może to być chociażby wirtualna kolonoskopia czy segmentacja wybranych organów. Aby jak najbardziej ułatwić radiologowi pracę, można szybko i łatwo usunąć obraz stołu z badania lub wygenerować model 3D.

W przypadku dużych badań, gdy niezbędna jest praca na wielu plikach, można łatwo się połączyć z serwerem PACS, na przykład w szpitalu. To pozwoli, znając dane pacjenta, na przykład jego PESEL, szybko trafić do odpowiedniego pliku z odczytem. Dzięki temu nie trzeba przesyłać wielu plików, a to bardzo przyspiesza lekarzowi pracę. Sam obraz będzie zapisany w najpopularniejszych formatach DICOM.

A co, jeśli pacjent sam przyniesie wyniki? I tu nie ma problemu. Przeglądarka łatwo odczyta dane po imporcie z płyty CD, DVD lub z nośnika USB.

Łódzka firma Pixel Technology rozwija przeglądarkę Exhibeon już od 2005 roku. Najnowsza wersja to zatem efekt wieloletniego doświadczenia i wsłuchiwania się w potrzeby lekarzy, jak i pacjentów. Dzięki temu, ci pierwsi mogą swoją pracę wykonać jeszcze lepiej i dokładniej, a pacjenci mogą mieć pewność, że zostaną obsłużeni z największym profesjonalizmem, który gwarantują najnowocześniejsze technologie.